BattleMat® Absorbent Roll
Part Number: BM30X
Click or press enter to play
Note:
Not all combinations possible
Some product choices don't work together. If you choose something that conflicts, we'll reset your earlier selection.
$277.99
(USD)
/
Roll of 150 Feet
Part Number: BM30X
Description
BattleMat® absorbents feature a tough camouflage-pattern that hides leaks and drips in areas with moderate foot traffic. It has a durable, universal 2 ply-construction.
- Highly versatile, grey absorbents pick up water-based, petroleum-based and non-aggressive, chemical fluids
- Heavy weight - specifically designed for continuous leaks and larger spills so you use less material
- BattleMat® absorbents are ideal as walk-on mats in manufacturing plants and similar environments
- Non-perforated absorbents offer the greatest absorbency and better tear resistance in high traffic areas
Key Features
- Durability: Maximum Durability (28 lbs +)
- Absorbency Capacity: 53 gal (US)
- Dimensions: 30 in W x 150 ft L
- Class: Universal
- Perforated: Not Perforated
- Absorbency Weight: Heavy
- Pallet Quantity: 12
Specifications
Key Characteristics
| Product Number | 107681 |
|---|---|
| UPC | 662706211472 |
| UOM | Roll of 150 Feet |
| Trade Name | BattleMat® |
| Brand Name | Brady® SPC® Absorbents |
Dimensions
| Dimensions | 30 in W x 150 ft L |
|---|---|
| Width | 30 in |
| Length | 150 ft |
| Pallet Quantity If this quantity is ordered, the product will be shipped by pallet. Contact customer service to set up shipping method. | 12 |
Material Characteristics
| Material View the Material Number and Technical Data Sheet for more information. | Polypropylene |
|---|---|
| Material Texture Features | Dimpled, Low-Linting |
| Non-Woven Material Technology | SM (Spunbond-Meltblown) |
| Color | Gray Camo |
Product Features
| Application The type of application or end use environment the product is designed for. | Absorbents and Spill Control |
|---|---|
| Barrier-Backed? | No |
| Absorbency Capacity Total fluid absorption capacity of the product, based on the full packaged amount (e.g., per bale). | 53 gal (US) |
| Absorbency Weight Qualitative description of the product's absorbency factor. The 3 options are Heavy, Medium, and Light. | Heavy |
| Class | Universal |
| Durability | Maximum Durability (28 lbs +) |
| Number of Plies | 2 |
| Perforated | Not Perforated |
| Type | Roll |
Compliance
| California Prop 65 Proposition 65 (formally titled "The Safe Drinking Water and Toxic Enforcement Act of 1986") is a California law passed by direct voter initiative in 1986. | No warning label required |
|---|---|
| REACH SVHC Status | Part does not contain an SVHC |
| REACH Candidate List Date | 12 January 2017 |
| Country of Origin All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | United States of America |
| ECCN (Export Commodity Control Number) All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | EAR99 |
| HTS Code (Harmonized Tariff Schedule) All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | 5603.94.9090 |
| RoHS Compliance Status | Not applicable to this product |
| UNSPSC United Nations Standard Products and Services Code that is used by manufacturers. | 47131909 |
Documentation, Guides & Videos
Product Overviews & Specs
- SPC Absorbent Catalog [PDF]
- High-Performance Mats, Pads and Rolls Brochure [PDF]
- SPC Absorbents Brochure [PDF]
-
SPC Absorbent Program
-
Selecting the Right Absorbent video
Customers Also Bought
-
RTK Compliance Center With 1.5" SDS Binder
2010
$130.99 -
Universal Absorbent Drum Top Cover
DTA25
$120.99 -
B30 Series 2-Color R10000 Printer Ribbon
Multiple Options Available
from $163.99 -
Allwik® Universal SOCs
Multiple Options Available
from $117.99 -
MRO Plus® Absorbent Pad
Multiple Options Available
from $68.99 -
B30 Series Lean 5S Supply Starter Kit - Bundle and Save
142063
$2,419.00 -
30 Gallon Spill Kit
Multiple Options Available
from $324.99 -
B30 Series 4-Color R10000 Printer Ribbon
Multiple Options Available
from $169.99 -
High Traffic Absorbent Roll
HT30
$230.99 -
Xtra Tough Absorbent Roll
Multiple Options Available
from $126.99