BrightSorb® High Visibility Safety Absorbent Pad
DiscontinuedPart Number: CH1212
Click or press enter to play
This product has been discontinued, but we're here to help. Please contact our customer service team to review your project and receive recommendations for alternative solutions.
Replacement Option
Description
Chemical absorbents come in a refillable dispensing box for added convenience. Bright coloring simplifies disposal of hazardous material.
- Surfactant-treated, brightly colored absorbent picks up a wide range of aggressive chemicals while remaining chemically inert
- Medium weight - optimal for most general maintenance needs
- Single-ply meltblown polypropylene construction results in an economical absorbent designed for general purpose and chemical applications
- Perforations provide cost control and reduce waste by allowing you to use only what you need
- Bright Color: Warns of presence of leaks, drips or spills even in low light
- Bright Color: Warns of presence of leaks, drips or spills even in low light
Key Features
- Class: Chemical
- Durability: Durable (15 lbs to 27 lbs)
- Pallet Quantity: 30
- Dimensions: 12 in W x 12 in L
- Perforated: Perforated
- Absorbency Capacity: 30 gal (US)
- Absorbency Weight: Medium
Specifications
Key Characteristics
| Catalog Page # Page number and hyperlink to the digital version of the print catalog. | 264 |
|---|---|
| Product Number | 107689 |
| UPC | 662706832462 |
| UOM | Case of 200 Pads |
| Trade Name | BrightSorb® High Visibility |
| Brand Name | Brady® SPC® Absorbents |
Dimensions
| Dimensions | 12 in W x 12 in L |
|---|---|
| Width | 12 in |
| Length | 12 in |
| Perforated Width | 6 in |
| Pallet Quantity If this quantity is ordered, the product will be shipped by pallet. Contact customer service to set up shipping method. | 30 |
Material Characteristics
| Material View the Material Number and Technical Data Sheet for more information. | Polypropylene |
|---|---|
| Material Texture Features | Dimpled, High-Linting |
| Non-Woven Material Technology | Meltblown |
| Color | Yellow |
Product Features
| Application The type of application or end use environment the product is designed for. | Absorbents and Spill Control |
|---|---|
| Barrier-Backed? | No |
| Absorbency Capacity Total fluid absorption capacity of the product, based on the full packaged amount (e.g., per bale). | 30 gal (US) |
| Absorbency Weight Qualitative description of the product's absorbency factor. The 3 options are Heavy, Medium, and Light. | Medium |
| Class | Chemical |
| Durability | Durable (15 lbs to 27 lbs) |
| Number of Plies | 1 |
| Perforated | Perforated |
| Type | Pad |
Preprinted Information
| Text Legend | ATTENTION CAUTION CUIDADO |
|---|---|
| Text Language | English, French, Spanish |
Compliance
| California Prop 65 Proposition 65 (formally titled "The Safe Drinking Water and Toxic Enforcement Act of 1986") is a California law passed by direct voter initiative in 1986. | Due to inconclusive data, this product may not ship to California at this time |
|---|---|
| REACH SVHC Status | Please contact our CS department for more information |
| REACH Candidate List Date | Please contact our CS department for more information |
| Country of Origin All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | United States of America |
| ECCN (Export Commodity Control Number) All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | EAR99 |
| HTS Code (Harmonized Tariff Schedule) All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | 5603.94.9090 |
| RoHS Compliance Status | Please contact our CS department for more information |
| UNSPSC United Nations Standard Products and Services Code that is used by manufacturers. | 47131909 |
Documentation, Guides & Videos
Product Overviews & Specs
- SPC Absorbent Catalog [PDF]
- Absorbent and Spill Control COVID-19 Product Solutions [PDF]
- High-Performance Mats, Pads and Rolls Brochure [PDF]
- SPC Absorbents Brochure [PDF]
-
SPC Absorbent Program
-
Selecting the Right Absorbent video
Customers Also Bought
-
BrightSorb® High Visibility Safety Absorbent Pad
Multiple Options Available
from $146.99 -
BrightSorb® High Visibility Safety Absorbent Roll
Multiple Options Available
from $157.99 -
Mobile Sorbent Roll Holder
ROLLHOLDER-M
$224.99 -
BrightSorb® High Visibility Chemical SOCs
CH412
$145.99 -
BrightSorb High Visibility Spill Kit
SKCH-BKT
$96.99 -
Basic Chemical Absorbent Pad
Multiple Options Available
from $45.99 -
Universal Plus Chemical Absorbent Pad
Multiple Options Available
from $172.99 -
Spill Response Plus Universal Plus Absorbent Pad
Multiple Options Available
from $39.99 -
Spill Response Plus Shipping Absorbent Pads for Biohazardous Samples
SRPH144
$134.99 -
Universal Plus Chemical Absorbent Roll
Multiple Options Available
from $259.99