HandySorb Mop System "No-Touch" Universal Pillows
Part Number: HANDYSORB-NTPILLOW
Description
- Use with the SPC HandySorb Mop handle (not included)
- Mop up the slop with absorbent pillows that absorb up to 1.5 gallons making them ideal for large spills
- Includes (10) 18 in. x 18 in. Universal “No-Touch" Pillows
Key Features
- Class: Universal
- Absorbency Capacity: 15.058 gal (US)
- Dimensions: 18 in W x 18 in L
- Pallet Quantity: 30
- Type: Universal
Specifications
Key Characteristics
| Catalog Page # Page number and hyperlink to the digital version of the print catalog. | 271 |
|---|---|
| Product Number | 150599 |
| UPC | 662706906354 |
| UOM | Case of 10 Each |
| Trade Name | HandySorb |
| Brand Name | Brady® SPC® Absorbents |
Dimensions
| Dimensions | 18 in W x 18 in L |
|---|---|
| Width | 18 in |
| Length | 18 in |
| Pallet Quantity If this quantity is ordered, the product will be shipped by pallet. Contact customer service to set up shipping method. | 30 |
Material Characteristics
| Material Texture Features | Lint-Free |
|---|---|
| Fill Material | Polypropylene |
| Color | Gray |
| Percent Recycled Content | 90 % |
Product Features
| Application The type of application or end use environment the product is designed for. | Absorbents and Spill Control |
|---|---|
| Absorbency Capacity Total fluid absorption capacity of the product, based on the full packaged amount (e.g., per bale). | 15.058 gal (US) |
| Class | Universal |
| Type | Universal |
Compliance
| California Prop 65 Proposition 65 (formally titled "The Safe Drinking Water and Toxic Enforcement Act of 1986") is a California law passed by direct voter initiative in 1986. | No warning label required |
|---|---|
| REACH SVHC Status | Part does not contain an SVHC |
| REACH Candidate List Date | 27 June 2018 |
| Country of Origin All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | United States of America |
| ECCN (Export Commodity Control Number) All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | EAR99 |
| HTS Code (Harmonized Tariff Schedule) All trade information (i.e. Country of Origin, Harmonized Schedule code, and/or Export Control Classification Number) and related assistance provided by Brady Corporation and its affiliates is provided for informational purposes only and is subject to change without notice. Any use of such information by you is without recourse to Brady Corporation or its affiliates and is at your own risk. This information is not provided as legal advice or as a substitute for obtaining specific legal advice. If you have any questions regarding your specific situation, you should consult your attorney. | 6307.90.9891 |
| RoHS Compliance Status | Not applicable to this product |
| UNSPSC United Nations Standard Products and Services Code that is used by manufacturers. | 47131908 |
Documentation, Guides & Videos
Product Overviews & Specs
- SPC Absorbent Spill Kits Brochure [PDF]
- SPC Absorbent Catalog [PDF]
- Absorbent and Spill Control COVID-19 Product Solutions [PDF]
-
HandySorb Mop Overview
-
SPC Absorbent Program
Manuals, Guides & How-To
Customers Also Bought
-
HandySorb Mop System Starter Kit
HANDYSORB-MOPKIT
$149.99 -
HandySorb Mop System "No-Touch" Universal Pads
HANDYSORB-NTPAD
$410.99 -
HandySorb Mop System Basic Universal Pad Refills with Mop Adapter
HANDYSORB-BASICPAD
$410.99 -
Universal Economy Vehicle Spill Kit
SKA-EV
$67.99 -
Basic Spill Kit
Multiple Options Available
from $38.99 -
Emergency Spill Sak
Multiple Options Available
from $180.99 -
Mobile Spill Kaddie
Multiple Options Available
from $612.99 -
Emergency Response Kit
Multiple Options Available
from $131.99 -
Portable Spill Kit
Multiple Options Available
from $69.99 -
Formaldehyde Specialty Spill Kit
SK-FORM
$187.99
Smarter flood protection, faster
Protect your space in minutes—no sandbags, no mess. Centurion™ Hi-Vis Reinforced Flood Barriers swell on contact with water to quickly control and divert floodwater. Lightweight, stackable, and easy to deploy, they’re a fast, clean solution for freshwater flood readiness.
Eliminate kneeling and keep yourself clean. Learn more about the HandySorb Mop System™.
Learn More